Hírfolyam

A Magyar Mozgalom Sajtónyilatkozata a Szabadkai Rádióban kialakult helyzet kapcsán

JOGI DILETTANTIZMUS, TUDATOS FÉLREVEZETÉS

Pásztor István, a VMSZ elnöke 2015. július 8-án а Hét Napnak a következőket nyilatkozta: „Egészen biztos, hogy a Szabadkai Rádió - félreértés ne essék, mi csak a magyar adásban vagyunk érdekeltek - és a Topolyai Rádió esetében már van megoldás, és amikor eljön az ideje, le fogjuk tenni az asztalra. Vannak olyan elemek, amelyeket még meg kell erősítenünk, és amíg nincs minden végigbeszélve a döntéshozókkal, addig nem akarom nyilvánosságra hozni.”
A „megoldás” az elmúlt héten a közvélemény asztalára került. Egy újabb botrány kíséretében. A VMSZ elnökének közbenjárására a napokban a Vajdasági RTV igazgatója felmondta azt a szerződést, amely alapján a Szabadkai Rádió Magyar Szerkesztősége 2008 óta használta a 89,6 MHz-es közszolgálati frekvenciát. A Vajdasági RTV azért veszi el szeptember 14-től a 89,6 MHz-es frekvencia használati jogát a Szabadkai Rádiótól, hogy egy újabb szerződéssel a Pannon RTV-nek engedje át.
A frekvenciaátadási folyamattal párhuzamosan a VMSZ elnöke ígéretet tett a Szabadkai Rádió Magyar Szerkesztőségének, hogy a Pannon RTV-hez átkerülő 89,6 MHz-es frekvencián, Szabadkai Magyar Rádió néven folytathatják a sugárzást, a megszokott tartalommal és hangzásvilággal. Az elképzelés értelmében a Szabadkai Rádió Magyar Szerkesztőségének valamennyi munkatársa, a szerkesztőségi önállóságot megtartva, a Pannon RTV alkalmazásába került volna át.
A Szabadkai Rádió Magyar Szerkesztősége, két újságíró és egy marketinges munkatárs kivételével, elutasította a „megoldást”. Azért döntöttek így, mert kiderült számukra, hogy jogi és újságírói-szakmai szempontból is félrevezették őket.
A VMSZ elnöke egy olyan jogi úton indult el, amelyről jogászként tudnia kellett (volna), hogy többszörösen törvénytelen. A Vajdasági RTV 89,6 Mhz-es közszolgálati frekvenciájának használati joga nem engedhető át jogszerűen a Pannon RTV-nek. A frekvenciaátruházás részben azért törvénytelen, mivel a Pannon RTV jogi formáját tekintve magánintézmény. A Pannon RTV működtetője a Pannónia Alapítvány, amelynek alapítója kilenc magánszemély és a Magyar Nemzeti Tanács. Emellett a Pannon RTV műsorszolgáltatói státusát tekintve kereskedelmi műsorszolgáltató. Magánintézménynek minősülő kereskedelmi műsorszolgáltatóra semmilyen körülmények között nem ruházható át jogszerűen egy közszolgálati frekvencia használati joga.
A VMSZ elnöke a Szabadkai Rádió Magyar Szerkesztőségét újságíró-szakmai szempontból is megtévesztette. Egy olyan szervezeti megoldást (szerkesztőségi önállóságot) ígért, amelyhez a Pannon RTV-ben nincsenek meg sem a szervezési, sem a műszaki feltételek.
A „megoldásról” nem tárgyalt sem a Magyar Nemzeti Tanács Tájékoztatási Bizottsága, sem a Pannon RTV Igazgató Bizottsága. Ráadásul, a VMSZ elnökének újabb botrányos ügykezelése olyan hangulatot teremtett Szabadkán, mintha a Szabadkai Rádió alapítója, azaz Szabadka Városa és a város polgármestere kizárólag a Magyar Szerkesztőség jövőjét tartaná fontosnak, a szerb és a horvát szerkesztőség, valamint a műszaki személyzet sorsa iránt pedig közömbös lenne. A „megoldással” a VMSZ elnöke a Pannon RTV vezetőit is lehetetlen helyzetbe hozta. A Pannon RTV vezetőinek olyan módon kellett volna a Szabadkai Rádió Magyar Szerkesztőségének munkatársait a Pannon RTV-be átvenni, ami felborította volna a Pannon RTV teljes működési rendjét.
A  tájékoztatás területe az MNT négy hatáskörének egyike. A Szabadkai Rádió ügyében az Magyar Nemzeti Tanács elnöke semmit sem tett az elmúlt 10 hónapban. Szakmailag inkompetens módon járt el ezúttal is. Történt ez annak ellenére, hogy a Szabadkai Rádió egész napos magyar műsorának, továbbá a temerini, zombori, nagybecskereki és nagykikindai magyar rádióműsornak a továbbélését célzó megoldás tervezete, amelyet a Magyar Szerkesztőség főszerkesztője dolgozott ki, hónapok óta ott áll az MNT elnökének asztalán.
A Magyar Mozgalom ezért felszólítja a Magyar Nemzeti Tanács elnökét, hogy:
1. Haladéktalanul kezdeményezzen tárgyalást az Elektronikus Médiumok Szabályozó Testületének (REM) a vezetőivel a Szabadkai Rádió Magyar Szerkesztőségének főszerkesztője által kidolgozott tervezet megvalósíthatóságának jogi kérdéseiről;
2. Az Elektronikus Médiumok Szabályozó Testülete (REM) jogi álláspontjainak ismeretében a Magyar Nemzeti Tanács sürgősségi eljárással tárgyalja meg tervezetet, és foglaljon állást arról.
A Magyar Mozgalom kész mindennemű jogi segítséget megadni a Magyar Nemzeti Tanácsnak a Elektronikus Médiumok Szabályozó Testületével folytatandó tárgyalások során.